- Belgia - w ciągu 8 dni od daty przyjazdu do Królestwa Belgii należy złożyć wniosek o udzielenie pozwolenia na pobyt w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wraz z wnioskiem należy złożyć dokumenty: dokument tożsamości, akt urodzenia z tłumaczeniem, umowę najmu mieszkania, 3 fotografie, zaświadczenie z uczelni belgijskiej o przyjęciu na studia, oświadczenie o posiadaniu wystarczających środkach na pokrycie kosztów pobytu, dowód ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na terenie Belgii.
- Bułgaria - studenci powinni posiadać wizę pobytową, o którą należy się ubiegać osobiście w Wydziale Konsularnym Ambasady Bułgarii w Polsce. Wymagane dokumenty: ważny paszport, 1 kolorowe zdjęcie do dokumentów (osobno), wypełniony formularz wizowy (datę i podpis należy wpisać przy składaniu wniosku), zaświadczenie z uczelni bułgarskiej o przyjęciu na studia wraz z informacją o miejscu zamieszkania w Bułgarii i o środkach utrzymania; zaświadczenie z uczelni polskiej o przyznaniu stypendium programu Erasmus.Czas oczekiwania ok. 20 dni roboczych. Wiza dla studentów wyjeżdżających w ramach Erasmusa jest bezpłatna.
- Dania - osoba przyjęta na studia w Danii powinna przed wyjazdem starać się uzyskać kartę pobytu, za pośrednictwem Ambasady Królestwa Danii w Warszawie, z Duńskiego Urzędu Imigracyjnego. Jeśli student nie podjął starań o kartę pobytu przed wyjazdem, to powinien zgłosić się do duńskich władz lokalnych-"Statsamt" (formularz wniosku jest zamieszczony na stronie: www.udlst.dk).
Wymagane dokumenty: paszport lub dowód tożsamości, 2 fotografie, 2 wypełnione wnioski (w języku angielskim lub duńskim), zaświadczenie z uczelni polskiej o celu pobytu i przyznaniu stypendium programu Erasmus w języku angielskim lub duńskim (2 egzemplarze), zaświadczenie z uczelni duńskiej o przyjęciu na studia (oryginał i kopia).
- Francja - warunkiem koniecznym do legalizacji pobytu jest poświadczenie przez uczelnię faktu bycia jej studentem, posiadanie ważnego ubezpieczenia oraz uwiarygodnienia posiadania wystarczających środków finansowych (powyżej minimum socjalnego danego kraju - 450,00 Euro/miesiąc). Zezwolenie na pobyt jest wystawiane na czas trwania nauki (zazwyczaj na okres jednego roku i corocznie przedłużane). Karta stałego pobytu nie obowiązuje od momentu wejścia Polski do UE.
- Grecja - w ciągu 8 dni od daty przyjazdu do Republiki Greckiej student zobowiązanay jest wystąpić do odpowiedniego wydziału ds. cudzoziemców lub posterunku policji o wydanie karty pobytu. Wymagane dokumenty: paszport lub dowód osobisty wraz z kserokopią, fotografie, zaświadczenie z greckiej uczelnio przyjęciu na studia, oświadczenie o posiadaniu wystarczających środków finansowych na utrzymanie w Grecji, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
- Hiszpania - po przyjeździe do Królestwa Hiszpanii należy zalegalizować pobyt w komisariacie policji, złożyś deklarację pobytową i odebrać kartę pobytu. Wymagane dokumenty: paszport lub dowód osobisty (oryginał i kserokopia), 3 fotografie, zaświadczenie z uczelni hiszpańskiej o przyjęciu na studia, potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na utrzymanie w Hiszpanii oraz potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
- Litwa - student zobowiązany jest przy pobycie dłuższym niż 90 dni do zgłoszenia się do urzędu meldunkowego.
- Niemcy - na miejscu student musi się zgłosić do urzędu meldunkowego i urzędu dla obcokrajowców. Niezbędne są również następujące dokumenty : paszport lub dowód osobisty, dokument potwierdzający cel pobytu-zaświadczenie z Uczelni, 2 zdjęcia paszportowe, zaświadczenie o posiadanym stypendium. Warto posiadać także zaświadczenie od rodziców o dofinansowaniu studenta
- Portugalia - przy pobycie dłuższym niż 90 dni student musi zgłosić sie do Urzędu Miasta (Camara Municipal) lub do lokalnego oddziału Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (Servico de Estrangeiros e Fronteiras, SEF) z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o zarejestrowaniu pobytu obywatela UE. Wymagane dokumenty: paszport lub dowód osobisty, 2 kolorowe fotografie, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i środków wystarczających na pokrycie kosztów utrzymania, przedstawić potwierdzenie przyjęcia na studia oraz dokument potwierdzający miejsce zamieszkania w Portugalii.
- Rumunia - w przypadku pobytu w Rumunii dłuższego niż 3 miesiące student zobowiązany jest uzyskać kartę pobytu w komisariacie policji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wymagane dokumenty: paszport, 2 fotografie, zaświadczenie z uczelni rumuńskiej o przyjęciu na studia i przyznaniu stypendium, ubezpieczenie zdrowotne z polikliniki przy uczelni rumuńskiej, dowód ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na terenie tego kraju.
- Słowacja - w ciągu 7 dni od przyjazdu do Słowacji należy złożyć wniosek o legalizację pobytu w miejscowym urzędzie (formularze wniosku dostępne na miejscu). Wymagane dokumenty: dokument tożsamości, s fotografie, potwierdzenie z uczelni słowackiej o przyjęciu na studia, potwierdzenie otrzymania stypendium z programu Erasmus z uczelni polskiej, dokument potwierdzający zakwaterowanie na czas pobytu, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
- Turcja- wjazd do Turcji wymaga uzyskania wizy, o którą należy wystąpić do Ambasady Turcji w Polsce (otrzymanie wizy - bezpłatnie). W ciągu 15 dni od przyjazdu do Turcji student powinien zgłosić się do Wydziału ds. Obcokrajowców miejscowej policji o wydanie zgody na pobyt na czas określony (tzw. ikamet tezkeresi). Czas oczekiwania na pozwolenie na pobyt: 1 tydzień. Opłata: 70-100 Euro cena jest różna w zależności od regionu. Wymagane dokumenty: paszport wraz z kserokopią (także strona z datą przekroczenia granicy), zaświadczenie z uczelni tureckiej o przyjęciu na studia (z datami pobytu), 4-6 kolorowych fotografii, dowód ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na terenie tego państwa.
Dodatkowe informacje
BELGIA
BUŁGARIA
DANIA
FRANCJA
NIEMCY
Wuppertal
Schmalkalden
Nordhausen
Bremen
Informacje ogólne
RUMUNIA
SŁOWACJA
Kosice
TURCJA
Konya
Sekcja ds. Współpracy z Zagranicą
ul. Sejmowa 5C (pokój 216, II piętro) 59-220 Legnica
Tel:+48 76 723 23 47, +48 76 723 23 46
Fax:76 723-29-05
Email: malgorzata.witkowskam@collegiumwitelona.pl
zobacz lokalizację na mapie
Najnowsze wydarzenia sportowe, kulturalne, naukowe oraz wiele innych ciekawych informacji
Deklaracja dostępności
zdobędziesz wiedzę od najlepszych teoretyków i praktyków
nowoczesne formy zajęć interaktywnych
praktyczne kierunki kształcenia
nowoczesna i dobrze wyposażona baza laboratoryjna
ścisła współpraca z pracodawcami